مقالات بهترین وکیلمقاله

تغییرات شناسنامه

در بعضی مواقع به دلایل گوناگونی ممکن است درخواست تغغیرات شناسنامه خود را داشته باشید. ما در این زمینه مطلبی را آماده کرده ای تا با خواندن این مقاله بتوانید با شرایط تغییرات شناسنامه خود آشنا شوید و اقدامات لازم را بتوانید انجام دهید.

بعد از تولد نوزاد این وظیفه پدر و مادر است که باید برای کودک خود درخواست شناسنامه دهند، زیرا این شناسنامه است که به فرد هویت میدهد و مشخص میکند که از کدام پدر و مادر است.اما در بعضی از مواقع فرد تصمیم میگیرد بخاطر دلایلی که دارد اقدام به تغییرات شناسمه خود کند.مثل تغییر نام و نام خانوادگی و یا برداشتن پسوند فامیل و یا حذف اسم همسر بعد از طلاق و… در اینجا باید به این نکته توجه کرد که تغییرات شناسنامه به این سادگیا نیست.

اگر قصد تغییرات شناسنامه خود دارید و در این زمینه نیاز به مشاوره با بهترین وکیل مشهد دارید کافیست با شماره دادپلاس در تماس باشید.

دلایل تغییرات شناسنامه توسط افراد


تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه

بعضی از افراد بعد از گذشت زمان و یا در زمانی که وارد مدرسه و دانشگاه و یا حتی زمانی که در مکانی مشغول به کار میشوند به دلیل رفتار و برخورد اطرافیان نسبت به اسم و فامیل خود دچار ناراحتی میشوند و تصمیم به تغییرات شناسنامه خود میگیرند.

انتخاب و تغییر نام و نام خانوادگی  تابع شرایطی است که در اینصورت تغییر نام و نام خانوادگی پذیرفته :

1.تغییر نام کسانی که تغییر جنسیت داده و در دادگاه صالحه داخل کشور حکم به تغییر نوع جنس در اسناد سجلی و شناسنامه آنان صادر نموده است.

2. تغییر نام کسانی که با تأیید مراجع ذیصلاح به دین مبین اسلام مشرف شده اند.

3. حذف کلمات زاید و غیر ضروری در نام مانند: کلمات قلی و غلام در نامهایی مثل رضاقلی، یا غلامعباس و نیز کلمات زاید مثل گرگ از گرگعلی یا زلف از زلفعلی.

4. اصلاح اشتباهات املایی در نام مانند زهراب به سهراب یا منیجه به منیژه.

5. اسامی نامتناسب با جنس مانند: نصرت یا ماشاء الله برای خانمها و اشرف، اکرم، عصمت و … برای آقایان.

6. نام های زننده و مستهجن که شامل این موارد می شود: ( نام هایی که معرف صفات مذموم و مغایر ارزشهای والای انسانی است مثل گرگ و قوچی و …، نام هایی که با عرف و فرهنگ و مقدسات مذهبی مردم مغایر باشد مثل خونریز، چنگیز، یزید و …، نام هایی که موجب اشاعه و ترویج فرهنگ بیگانه و فرهنگ سلطه گردد مثل وانوشکا، ژاکادو، شاهدوست و …، نام هایی که موجب تحقیر دارنده آن و یا معنای لغوی آن در جامعه قابل پذیرش نباشد مثل کنیز، گدا، صدتومانی و… )

7. در صورتی که اسامی انتخاب شده محلی با توجه به موقعیت و منزلت اجتماعی شخص و یا شرایط زمان مناسب نباشد.

8. نامهایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می گردد، مانند: عبداللات، عبدالعزی و…

9.نامهای مرکبی که در عرف یک نام محسوب نمی شود. (اسامی مرکب ناموزون) مانند: سعیدبهزاد، شهره فاطمه، حسین معروف به کامبیز و…

10. عناوین، اعم از لشکری یا کشوری و یا ترکیبی از نام و عنوان مانند: سروان، سرتیپ، دکتر، شهردار و یا سروان محمد و شهردار علی و…

11.القاب، اعم از ساده یا مرکب مانند: ملک الدوله، خان و یا خسروخان، سلطانعلی، شوکت الملک و…

12. اسامی همنام دریک خانواده (هم نام بودن برادران یا خواهران یا پدر و فرزند یا مادر و فرزند)

تغییرات شناسنامه


تغییر سن در شناسنامه

ثبت تاریخ تولد در شناسنامه الزامی میباشد و ثبت آن در سند صورت میگیرد و رسمی است.به همین دلیل نباید امکان تغییر تاریخ تولد در شناسنامه وجود داشته باشد.ولی یک شرط وجود دارد که امکان تغییرات شناسنامه ، برای تاریخ تولد را فراهم کرده است:

به شرطی تغییر تاریخ تولد در شناسنامه صورت میگیرد که فرد مدعی شود سن واقعیی او با سن ثبت شده در شناسنامه بیشتر از 5 سال اخلاف دارد.تشخیص این موضوع بر عهده یک کمیسیون 5 نفره میباشد،که زمانی این کیمیسیون تشخیص دهد فرد را به پزشک قانونی معرفی میکند تا ادعای این فرد بررسی شود

در صورتی که ادعای اختلاف سن واقعی و سن مندرج در شناسنامه کمتر از 5 سال باشد باید به دادگستری رجوع و با رعایت مقررات و تشریفات مربوطه و تقدیم دادخواست طرح دعوا کند.


حذف نام همسر قبلی از شناسنامه

شناسنامه یک سند بسیار معتبر و مهم برای هر فرد می باشد زیرا تمام اتفاقات مهم فرد در شناسنامه ثبت میشود که ازدواج یکی از همین اتفاقات مهم زندگی هر فرد است که در شناسنامه هر فرد صفحه مخصوص به خود را دارد

طبق قانون هر شخصی که ازدواج می کند مکلف است ازدواجش را به ثبت برساند و اگر ثبت نکند مجازات دارد. در این باره قانون مشخص است و صراحت دارد با توجه به این موضوع گاهی دیده میشود که کسانی عقد دائم کردند و بدون اینکه نام همسر سابق در شناسنامه باشد مبادرت به ازدواج مجدد می‌کنند اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا حذف نام همسر قبلی از شناسنامه امکان پذیر است؟آیا این کار قانونی است؟

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه

گاهی طلاق قبل از رابطه جنسی است و زن غیر مدخوله است در اینصورت با حکم پزشکی قانونی یا دادگاه با مراجعه به ثبت احوال و تکمیل فرم های مربوطه می تواند درخواست صدور المثنی کند. در اینصورت نام همسر سابق حذف خواهد شد و این حکم درباره ی مرد هم جاری می شود.

اما گاهی طلاق بعد از رابطه جنسی خواهد بود و در اینصورت اداره ثبت احوال از دادن المثنی بدون ذکر نام همسر سابق خودداری خواهد کرد.

 

ابطال شناسنامه

ابطال شناسنامه فعلی و تقاضای شناسنامه جدید باید مبتنی بر دلایل قانع کننده باشد.

شرایط ابطال شناسنامه عبارت است از:

– ارتباط صاحب شناسنامه با پژوهشگاه دانشهای بنیادی متوقف شده باشد

– صاحب شناسنامه دیگر نیازی به شناسنامه ندارد.

– اطلاعات شناسنامه اشتباه و یا غیر صحیح باشد.

– صاحب شناسنامه از آئین نامه ایران گرید پیروی نکرده باشد.

چه کسانی می توانند شناسنامه را باطل کنند؟

مرجع تایید هویت شناسنامه،مسئول ثبت شناسنامه و صاحب شناسنامه و هر موجودیتی که مالک مدرکی و یا رویدادی برای ابطال شناسنامه باشد می‌تواند شناسنامه را ابطال نماید.

اگر برای تغییرات شناسنامه خود نیاز به مشاوره با بهترین وکیل مشهد دارید کافیست با شماره دادپلاس در تماس باشید

ممکن است این مقاله نیز مورد علاقه شما باشد. پرداخت نفقه فرزند بعد از طلاق

برای مشاوره با وکیل با شماره زیر تماس بگیرید.

09152491040

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا