مقالات حقوقی Law

همه چیز در رابطه با زندگی وكلا

حرفه وكالت – اگر فرد شاغل به آن در پي انجامش به نحو بايسته و شايسته باشد – كاري تمام وقت ، بلكه به تعبيري ، بيست و چهار ساعته است .

قسمتي از اين صرف وقت براي آن است كه وكيل خود را از نظر جسمي و رواني در شرايطي مناسب براي اين كار بسيار دشوار نگهدارد و قسمتي ديگر صرف آماده نگهداشتن وكيل براي انجام كار به نحو مطلوب – از جهت علمي و فني مي شود و بديهي است همه اين ها به منظور انجام دادن درست و دقيق خودِ كارِ « وكالت » است كه وكيل بقيه وقت خود را صرف آن خواهد كرد .

بنابراين خلاصه برنامه روزانه يك وكيل حرفه اي جدي چنين خواهد بود : بيدار شدن پيش از سپيده صبح . ورزش كردن به طور جدی (هميشه به دوستان و همكاران جوانم توصيه كرده ام و مي كنم كه ورزش را نه يك تفنّن بلكه قسمتي جدي از كار تلقي كنند و اگر امكان و توانش را دارند حتي به ورزش هاي رزمي نيز بپردازند ) .صرف صبحانه و تنظيم وضع ظاهري آن چنان كه در خور يك وكيل است . مراجعه به دادسراها و دادگاه ها و شركت ها و مؤسسات طرف مشاوره .

در اين جا وكيل به نيم روز و ساعات بعد از ظهر خواهد رسيد و برنامه او به صرف ناهاري ختم خواهد شدكه اگر امكان صرف آن را با افراد خانواده اش داشته باشد فرد خوش شانسي است . زيرا معمولاً كمبود وقت او را وادار مي كند از وقت ناهار براي صرف ناهار به اصطلاح « كاري » با موكلين مهم استفاده و يا به خوردن غذايي به طور سريع و سرپايي اكتفا و از وقتي كه صرفه جويي مي شود براي اجراي قسمت هايي از برنامه روزانه كه در آن ها عقب مانده است ، استفاده كند .

به اين ترتيب وقت بعد از ظهر وكيل ، پس از صرف ناهار ، مصروف مطالعه بايد بشود . به ياد داشته باشيم در كشور ما كه خوشبختانه حقوق مدون و نوشته دارد و بحث « سوابق قضائي » آن چنان كه در نظام قضائي آنگلوساكسون وجود دارد در آن مطرح نيست ، وكيل حرفه اي بايد ازآخرين آراء وحدت رويه ديوان عالي كشور و ديوان عدالت اداري ، حتي المقدور آراء اصراري ديوان عالي كشور ، نظريات مشورتي اداره كل حقوقي قوه قضائيه و آخرين قوانين مصوب و اصلاحات قوانين آگاه باشد .

وقتي رويه هاي عملي دادسراها و دادگاه ها را – كه گاهي با برداشت ارتجالي و مبني بر تبادر از متن قوانين متفاوت است – به اين مجموعه اضافه كنيم متوجه خواهيم شد كه وكيل در اين زمينه كاري بس دشوار دارد .

اين را هم بگويم كه اين گرفتاري در كشورهاي داراي حقوق نانوشته يا Judge made law بزرگتر و شديدتر است هر چند كه رايانه چه در اين كشورها و چه در كشور ما كار را ، تا حدي ، سهل تر كرده است . آنچه مسلم است فاصله زماني بين ساعت ناهار تا آغاز پذيرفتن موكلين در ساعات عصر براي انجام اين مطالعات و در عين حال نوشتن دادخواست و لايحه و تمهيد دفاع در پرونده ها كافي نيست.

با رسيدن ساعات عصر وكيل ديدار با موكلين و افراد خواهان مشاوره را آغاز مي كند و وقتي بين 5/2 تا 4 ساعت – و گاهي بيشتر را – به اين امر اختصاص مي دهد . به اين ترتيب ساعات پاياني شب براي وكيل وقتي فرا مي رسد كه هنوز كارهاي تحقيقي و مطالعاتي باقيمانده و لوايح و دادخواست هاي نا نوشته و بالاخره تلفن هاي پاسخ داده نشده دارد .

توصيه اين است كه وكيل در جلسات مشاوره به تلفن هيچ كس ، جز همسر و پدر و مادرش ، جواب ندهد و گفتگوهاي تلفني را پس از پايان كار آخرين طرف مشاوره انجام دهد .

مي بينيم روز وكيل در حالي به پايان مي رسد كه ساعات باقيمانده از 24 ساعت اگر پاسخ گوي خواب و استراحتش باشد ، خوب است ولي معمولاً اين گونه نيست زيرا هنوز كارهاي تحقيقي و نوشتني و تلفن هاي مهمي كه بايد پاسخ داده شود ، وجود دارد. در اين ميان خوردن شام با خانواده و صرف وقت با بچه ها – در مورد وكلاي متأهل – نيز از واجباتي است كه اغلب قرباني شرايط كار مي شود . نتيجه اينكه هر چند وكالت را كاري « آزاد » تلقي مي كنيم اما وكلاي حرفه اي از هر « مستخدم در بند » ي « در بندتر » هستند .

در بيان چگونگي زندگي وكلا از جهت رفاه و تنعّم از نعمات حيات گفته شده است :

وكيل در آغاز كارش نان ندارد ( چون هنوز شناخته نشده و موكلين كافي ندارد و طبعاً وضع مادي اش خوب نيست ) . در ميانه كار وقت ندارد ( كه تفصيل آن گذشت ) و در پايان كار كه – احتمالاً – هم نان دارد و هم وقت « دندان » براي خوردن ندارد !! .

اين موضوع تا حد زيادي واقعيت دارد و مديريت كردن وضعيتي غير از آن ، كه براي وكيل نيز چون ديگر كسان زندگي متعادل و متعارفي ايجاد كند ، با توجه به شرايط و مقتضيات كار وكالت در كشور ما ، اگر محال نباشد ، بسيار دشوار است .

ممكن است براي خواننده اين سوأل پيش بيايد كه جذابيت شغلي با اين ويژگي ها چيست ؟ سوأل كاملاً به جا و درستي است و در پاسخ به آن مي توان گفت :

اولاً- بسياري از كساني كه وارد اين حرفه مي شوند خصوصيات آن را به طور دقيق نمي دانند . به همين جهت يا پس از ورود به اين حرفه ظرف مدت كوتاهي رهايش مي كنند و يا آن را به نحوي انجام مي دهند كه با كار يك كارمند عادي در يك اداره دولتي – و يا در بهترين حالت در يك مؤسسه خصوصي – تفاوتي ندارد .

به اين نحوه كار ايراد نمي توان گرفت ، اگر ايرادي هست به انتخاب اوليه و رها نكردن كار پس از آنكه فرد متوجه ويژگي هاي آن شد و دريافت كه به اصطلاح « اين كاره نيست » ، وارد است .

ثانياً- گروه ديگري با برنامه معين و با تمهيد مقدمات و در عين حال بدون احساس نياز به ابزارهاي علمي و فني كه اشاره كرديم وارد اين حرفه مي شوند . هدف آنها اين است كه در كوتاه مدت به اصطلاح بارشان را ببندند و بروند .

ثالثاً- بالاخره كساني هستند كه به دانش حقوق عشق مي ورزند و بهترين روش از قوه به فعل در آوردن آن را پرداختن به امر دفاع مي دانند . از جنبه هاي چالشي و مبارزه گونه كار وكالت لذت مي برند و وقتي به گرفتن حقي براي شخصي موفق مي شوند رضايت خاطري كه به ايشان دست مي دهد اولين و مهمترين پاداش ايشان است و جنبه هاي مالي و مادي قضيه در مراحل بعدي قرار دارد .

اين ها كساني هستند كه برنامه روزانه زندگي شان را بيان كرديم . هر چند كه دو گروه ديگر هم–به هر حال– نام وكيل بر خود دارند . اين گروه سوم معمولاً « نام » را دارند هر چند كه ممكن است « نان » را – در حد گروه دوم – نداشته باشند .

از کتاب آسیب شناسی وکالت دادگستری

برای دریافت مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری با شماره های کارشناسان دادپلاس در تماس باشید.

برای مشاوره با وکیل با شماره زیر تماس بگیرید.

09152491040

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا