مقالات حقوقی Law

جعل چک + روش‌های پیشگیری از جعل چک

روش‌های پیشگیری از جعل چک

⭕️ جعل چک چه زمانی اتفاق می افتد ؟ – جعل امضاء چک درزمان صدور آن قابل تصور است، چون  بعد از صدور چک، احتمال جعل امضاء کم‌تر است؛ بنابراین برای جلوگیری از جعل امضاء معمولا راهکار‌های آتی الذکر مد نظر است.

🔻چگونه جلو گیری کتیم ؟ صاحب حساب امضائی داشته باشد که به سادگی نتوان آن را جعل کرد  البته باید توجه داشته باشیم امضای شلوغ و پر خطوط هم ممکن است دردسرساز شوداز این جهت که هنگام تعیین اصالت بسیار سخت خواهد شد.

🔻امضاء چک حتما انحصاری باشد این امر باعث میشود که از نمونه امضاء شما افراد کم تری مطلع باشند و یا اینکه برای صدورچک از خودکار اختصاصی که مخصوص تحریر و امضاء چک باشد استفاده شود.

🔻دسته چک و یا برگ چک را در دسترس دیگران قرار ندهید و معمولا به صورتی نگهداری کنید که امکان دسترسی به آن برای دیگران غیر ممکن یا سخت باشد البته راهکار‌های ذکرشده میتواند کمکی برای جلوگیری از ارتکاب جعل امضاء شود لیکن به طور قطع نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.

برای اطلاعات بیشتر و ارتباط با وکیل در مشهد با ما در تماس باشید.

جعل چک

دستور عدم پرداخت چک در چه شرایطی ممکن است ؟

مطابق ماده 14 قانون صدورچک صادر کننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آنها با تصریح به این که چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل گردیده ، میتواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد.

مطاب قسمت اخیر ماده موصوف ، دارنده چک میتواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت داده ، شکایت کند و هرگاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت گردد،دستوردهنده علاوه بر مجازات مقرر برای بزه صدور چک بلامحل ، به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد.

برای مشاوره با وکیل با شماره زیر تماس بگیرید.

09152491040

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا