اخبار و مقالات وکیل دادگستری در مشهدمقاله

جعل امضاء

جعل امضاء

جعل امضاء با درج امضای جعلی بر روی اسناد و مدارک مانند مدارک هویتی، چک، سفته، سند، قولنامه و … زده می شود.

برخی از امضاهای جعلی در صورت اینکه جاعل توانایی و مهارت زیادی نداشته باشد با یک بررسی ساده قابل تشخیص می باشد. اما در برخی از امضاء های جعلی که توسط جاعلان حرفه ای انجام می شود، جعل باسه روش فیزیکی، شیمیایی و مقایس ای قابل تشخیص خواهد بود.

تشخیص امضاء جعلی

تشخسص امضای جعلی در دادگاه توسط کارشناسان تشخیص امضای علی بر اساس کارشناسی خط و امضاء صورت می پذیرد. کارشناسان با استفاده از ابزار های آزمایشگاهی و یا تجربی مربوط، کار تشخیص را به انجام می رسانند. کارشناسان با استفاده از روش های مختلفی مانند جهت حرکت دست و قلم، فشار وارده بر روی قلم، نوع قلم، تطبیق امضاء با امضای اصلی و … ، قاضی دادگاه را برای تشخیص و صدور حکم کمک می نمایند.

در صورتی که روش های مقایسه ای و فیزیکی که گفته شد برای تشخیص کافی نباشند، از روش های شیمیایی استفاده می شود. در این روش خطا در تشخیص به حداقل می رسد. برای تشخیص شیمیایی از رنگ ها و جوهر های مخصوص استفاده می شود.

مزایای استفاده از وکیل در اثبات جعل امضا

مدت زمان لازم برای اثبات جعل امضا با استفاده از وکیل کاهش می یابد.

وکیل می تواند به جای موکل خود تقاضای کارشناسی و خط نگاری کند، برای جبران زیان موکل ونیز محکوم نمودن شخص جاعل عمل کند و حتی می تواند رضایت  یا عدم رضایت موکل خود را به دادگاه اعلام کند  که در این صورت نیازی به حضور موکل در دادگاه نیست.

مجازات جعل امضاء چیست؟

تعیین مجازات جعل امضاء به عواملی بستگی دارد. این که چه شخصی امضاء را جعل نموده باشد و امضاء چه کسی را جعل نموده باشد و بر روی چه سندی امضاء را زده باشد.

بر اساس ماده 524 قانون مجازات اسلامی جعل دست خط مقام معظم رهبری و رؤسای سه قوه دارای محکومیت 3 تا 5 سال حبس می باشد. همچنین جعل امضاء و مهر وزرا، معاون اول رئیس جمهور، نمایندگان مجلس قضات، اعضای شورای نگهبان و یا کارمندان یا مسئولین دولتی از حیث مقام رسمی آنان دارای محکومیت 1 تا 10 سال حبس خواهد بود.

برای دریافت مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری با شماره های کارشناسان دادپلاس در تماس باشید.

برای مشاوره با وکیل با شماره زیر تماس بگیرید.

09152491040

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا