خانوادهمطالب حقوقیمقالات بهترین وکیلوکیلوکیل طلاق در مشهد

قیم از انجام چه معاملاتی برای محجور منع شده است؟

قیم از انجام چه معاملاتی برای محجور منع شده است؟ - وکیل پایه یک در مشهد - بهترین وکیل در مشهد - وکیل در مشهد

قیم از انجام چه معاملاتی برای محجور منع شده است؟ – اطلاعات بیشتر در این مورد . کلیک کنید. وکیل پایه یک در مشهد 

معاملات محجور : از آنجایی که وظیفه قیم حفظ اموال محجور و رعایت مصلحت او است،هبه مال مولی‌علیه که از اعمال صرفاً مضر است،خارج از اختیارات او به شمار می‌رود و از اعمال ممنوع محسوب می‌شود.
اگرچه قانونگذار به این قاعده تصریح نکرده است اما می‌توان آن را از مبنای حجر و قیمومت که حمایت از محجور است و مواد قانونی که رعایت مصلحت و غبطه محجور را ضروری دانسته است استنباط کرد.(ماده ۱۲۴۱ قانون مدنی و مواد ۷۹ تا ۸۱ و ۸۳ قانون امور حسبی)

با وجود این به نظر می‌رسد که قیم می‌تواند در حدود متعارف پاره‌ای از اموال مولی‌علیه ممیز(صغیری که قوه تشخیص دارد) را به دوستان یا خویشان او،به مناسبت‌هایی که در عرف پذیرفته شده است،مانند جشن تولد و روز مادر اهدا کند یا به محجور ممیز،اذن به اهدای آن را بدهد.این‌گونه هدایا در واقع اعمال مضر نیستند؛چرا که در رشد شخصیت محجور مؤثرند.

علاوه بر معاملات ممنوع،قیم می‌تواند با اجازه دادستان نیز،معاملاتی را در خصوص اموال محجور تحت قیمومت خود انجام دهد که اعم از فروش اموال غیر منقول محجور،رهن اموال غیرمنقول محجور،معامله‌ای که در نتیجه آن قیم مدیون مولی‌علیه شود.

در این صورت توانایی مالی قیم شرط اجازه دادستان است و وام گرفتن برای محجور بدون ضرورت و احتیاج و نیز صلح است

 

ارتباط با وکیل در مشهدبهترین وکیل در مشهدوکیل طلاق در مشهد با شماره گیری 09152491040 – ارتباط با وکلای دادپلاس از طریق اینستاگرام

 

 

برای مشاوره با وکیل با شماره زیر تماس بگیرید.

09152491040

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا