اخباراخبار و مقالات وکیل دادگستری در مشهدمقالات بهترین وکیلوکیلوکیل دیه

قانون جدید زندان برای مهریه چیست

قانون جدید زندان برای مهریه – توضیح توسط وکیل دیه در مشهد

برای تماس با وکیل دیه در مشهد با مشاورین دادپلاس در تماس باشید . 09152491040

 

زندان برای مهریه

مهریه اگر مال معین نباشد که به مالکیت زن دراید چه در عقد دائم و چه در عقد موقت دینی است بر ذمه مرد و مثل هر طلب دیگری ، طلبکار میتواند برای مطالبه آن به دادگاه رجوع نماید در مهریه نیز زن میتواند برای مطالبه مهریه خود از طریق دادگاه خانواده و یا اجرای ثبت اقدام نماید

مهریه مندرج در صیغه نامه ها عقد موقت هم اگر چه سند عادی است ولی فقط از طریق دادگاه دادخواست داده می شد و مطالبه میگردد

میزان مهریه اهمیتی ندارد و اگر شوهر به میزان مهریه مالی به غیر از مستثنیات دین داشته باشد ، زن میتواند از آن طریق مهریه را وصول کند .
اگر شوهر مالی نداشته باشد میتواند برای پرداخت قسطی مهریه با توجه به میزان درآمد دادخواست اعسار از پرداخت مهریه تقدیم دادگاه کند.

اگر شوهر مالی نداشته باشد ، مهریه فقط تا 110 سکه بهار آزادی یا معادل قیمت آن ضمانت اجرای جلب دارد به بیان دیگر نپرداختن مهریه تا میزان 110 سکه موجه با جلب خواهد بود و اگر مردی یک دفعه یا قسطی 110 سکه را پرداخت نماید و بقیه مهریه را پرداخت نکند امکان جلب و زندانی کردن او میسر نمیابدش ولی اگر زن بتواند مالی از او به دادگاه معرفی کند میتواند باقی مانده مهریه را وصول نماید .

اگر حکم مهریه از دادگاه صادر شود و قطعی گردد پس از صدور اجراییه ، شوهر یک ماه فرصت دارد که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه صادر کننده رای مهریه بدهد اگر در ظرف مدت یک ماه از صدور اجراییه ، دادخواست مذکور داده شود امکان جلب شوهر تا پایان تعیین تکلیف قطعی دادگاه در خصوص اعسار مهریه وجود ندارد بدیهی است که با قطعی شدن حکم اعسار اگر شوهر پیش پرداخت مهریه و یا اقساط با پرداخت نکند امکان جلب وجود دارد .

اگر زن مالی را از شوهر توقیف کرده باشد رویه محاکم خانواده به این صورت است که تا پایان برگذاری مزیاده و تعیین تکلیف مال توقیف شده باشد تا سقف 110 سکه ، حکم جلب صادر نمیکنند . لذا چنانچه زن از طریق تامین خواسته مالی را از شوهر توقیف کرده باشد پس از قطعیت حکم و صدور اجراییه نیز نمیتواند جلب شوهر را از بابت مهریه دریافت کند .

 

دریافت مشاوره حقوقی از بهترین وکیل در مشهد –  وکیل در مشهد = 09152491040

برای مشاوره با وکیل با شماره زیر تماس بگیرید.

09152491040

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا