مقالات وکیل خوبمقاله

طلاق غیابی

ازدواج یکی از نیازهای طبیعی انسان است که با مسئولیت و ایجاد حق و تکلیف همراه است. قانون‌گذار به پیروی از شرع برای تخلف از تکلیف در زندگی مشترک زناشویی ضمانت اجراهایی را در نظر گرفته است که یکی از آنها طلاق و طلاق غیابی است

تعریف لغوی طلاق

در مقالات قبلی طلاق را تعریف کرده ایم ولی برای اطلاعات بیشتر در اینجاهم تعریف کرده ایم

طلاق در لغت یعنی ترک کردن، رهایی و آزاد کردن. در واقع با طلاق، زن و مرد یکدیگر را ترک و رها می‌سازند. طلاق در حقوق به معنای انحلالِ عقدِ دائمِ نکاح، با رعایت تشریفات ویژه است. در این نوشته نیز قصد داریم بیشتر با این پدیده و همچنین با شرایط طلاق غیابی آشنا شویم.

شاید این مقاله برای شما جالب باشد : طلاق توافقی اقلیت های دینی

طلاق غیابی چیست؟

اگر زنی دلایل محکمه پسندی برای طلاق داشته باشد و دادخواست طلاق بدهد و شوهر در صورتی که این دادخواست به او ابلاغ شده باشد و در دادگاه حاظر نشود و لایحه ندهدو اخطاریه دادگاه ننیز به او ابلاغ واقعی نشده باشد،در این موارد رای صادر شده از طرف دادگاه، طلاق غیابی میباشد.

در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که درخواست طلاق غیابی هم میتواند از طرف مرد باشد و هم از طرف زن. که در ادامه هر دو مورد را توضیح خواهیم داد.

شاید خواندن این مقاله برای شما جالب باشد: درخواست طلاق از طرف زن

درخواست طلاق غیابی از طرف مرد

همانطور که میتوانید طبق قانون 1133 قانون مدنی حق طلاق با مرد میباشد.به این معنی که اگر مردی درخواست طلاق از همسرش را داشته باشد چه همسر وی در دادگاه حاظر شود و چه در دادگاه حاظر نشود و لایحه نیز ندهد دادگاه رای طلاق را صادر خواهد کرد.باید به این نکته توجه کرد که در اینجا رای طلاق صادر مشود ولی ثبت طلاق به شرط پرداخت حقوق مالی زن انجام میشود.

حالت دومی نیز وجود دارد و اینکه این رای صادره برای طلاق ، غیابی میباشد و زن میتواند در مهلت قانونی واخواهی کند.

حقوق مالی زن برای ثبت طلاق

عبارت است از مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت (به شرط مطالبه از سوی زوجه)، نفقه ایام عده، نفقه معوقه (در صورت مطالبه زوجه و استحقاق او) و شرط تنصیف اموال مندرج در عقدنامه ها به شرط امضاء این شرط توسط زوج و بودن اموال موجود در هنگام طلاق که بعد از عقد خریداری شده باشد.

مشاوره با وکیل طلاق غیابی tel:09152491040

بعد از صدور حکم طلاق غیابی به درخواست زوج اگر مهریه قبلا توسط زوجه مطالبه نشده باشد زوج در صورت مصر بودن و عدم توانایی پرداخت یک جای مهریه می تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را به همان شعبه صادر کننده طلاق به طرفیت زوجه تقدیم کند. دادگاه در صورت حضور نیافتن زوجه یا نبودن او با توجه به شهادت شهود زوج، مهریه را تقسیط می کند.

طلاق غیابی

درخواست طلاق غیابی از طرف زن

اگر زنی درخواست طلاق غیابی از همسر خود را داشته باشد و برای این درخواست خود دلایل محکمه پسند داشته باشد و شوهر در دادگاه حضور نیابد و لایحه ندهد دادگاه میتواند رای به طلاق غیابی بدهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه طلاق غیابی از طرف زن میتوانید با شماره بهترین وکیل مشهد در تماس باشید.

اگر نیاز به وکیل طلاق غیابی در مشهد دارید هم اکنون با شماره tel:09152491040 در تماس باشید

 

انواع ابلاغ در زمینه طلاق توافقی

اگر احضاریه دادگاه به شخص مورد نظر مثلا شوهر در این جا ابلاغ شده باشد بر طبق ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی مدنی ابلاغ واقعی است و اگر به بستگان و یا خادم و کارمندان او ابلاغ شود بر طبق ماده ۶۹ قانون مذکور ابلاغ قانونی است و اگر نشانی داده شده درست باشد ولی کسی حضور نداشته باشد اخطاریه الصاق می شود که بر طبق ماده ۷۰ ابلاغ قانونی است.

 رد غایب (مفقود الاثر)

  • یکی از مواردی که بر طبق قانون زوجه می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند این است زوج(شوهر) به مدت ۴ سال تمام مفقود باشد در این صورت مطابق ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی تقاضای طلاق می شود.
  • اگر مرد (شوهر) شروط چاپی عقدنامه را امضا کرده باشد بر طبق بندهای ۸ و ۱۱ عقدنامه ترک منزل به مدت ۶ ماه هم از موجبات طلاق خواهد بود و اگر مرد در دادگاه حاضر نشود رای طلاق غیابی است.

مشاوره با بهترین وکیل طلاق غیابی در مشهد tel:09152491040

  • اگر زنی از شوهر وکالت در طلاق کامل داشته باشد، می تواند با انتخاب وکیل دادگستری به وکالت از شوهر و بدون حضور او و از طریق طلاق توافقی مراحل طلاق را طی کند. توجه داشته باشید که از نظر حقوقی این طلاق به دلیل حضور وکیل مع الواسطه برای زوج(شوهر) طلاق غیابیمحسوب نمی شود.
  • یکی از شگردهای بعضی از وکلا و زنان چنین است که دادخواست مطالبه نفقه معوقه حداقل به مدت ۶ ماه در شورای حل اختلاف طرح می کنند و با دادن نشانی صوری رای غیابی نفقه معوقه اخذ می کنند و به دنبال آن به استناد نپرداختن نفقه دادخواست طلاق به دادگاه می دهند. این روش در مورد مرد هایی که مدتی در خارج از کشور هستند بسیار انجام می شود. که پر واضح است در صورت کذب بودن موضوع کاری غیر اخلاقی است.

اگر در زمینه طلاق غیابی این مقاله توانست به شما کمک کند که بسیار خوشحالیم توانستیم به سوالات شما در این زمینه با یک مقاله خوب پاسخ دهیم.ولی اگر همچنان سوالی در ذهن شما باقی مانده است و جوابشان را از این مقاله نگرفته اید و یا نیاز به شماوره و یا وکیل در این زمینه دارید میتوانید با شماره دادپلاس در تماس باشید

وکیل طلاق غیابی در مشهد

دادپلاس با در اختیار داشتن مجرب ترین وکلا در تمامی زمینه های به خصوص وکیل طلاق غیابی در مشهد میتوانید کمک به سزایی در این زمینه به شما کند.

 

 

برای مشاوره با وکیل با شماره زیر تماس بگیرید.

09152491040

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا