قراردادهامطالب حقوقیمقالات بهترین وکیلوکیل

شرایط مطالبه بهای ثمنیه ترکه غیرمنقول

شرایط مطالبه بهای ثمنیه ترکه غیرمنقول – شماره بهترین وکیل در مشهد 09152491040

در صورت فوت زوجه ، زوج از تمامی اموال زوجه اعم از منقول و غیر منقول ارث خواهد برد.اما این قاعده در خثوث زوجه کمی متفاوت است زیرا مطابق مقررات قانون مدنی ، زوجه از عین تمامی اموال غیر منقول شوهر متوفی خود و از قیمت تمامی اموال غیر منقول اعم از عرصه و اعیان ارث خواهد برد .

دعوای حقوقی با عنوان مطالبه بهای ثمنیه ترکه غیر منقول ، از دعاوی مربوط به مطالبه سهم الارث در رابطه توراث فی ما بین زوجین است . در صورت فوت زوجه ، زوج از تمامی اموال زوجه اعم از منقول و غیر منقول ارث خاهد برد .در حقیقت مرد به میزان سهم الارث شرعی و قانونی خود از عین تمامی اموال منقول شوهر متوفی خود و از قیمت تمامی اموال غیر منقول اعم از عرصه و اعیان ارث خواهد برد.

فرض کنید اموال اقای الف پس از فوت وی شامل یک دستگاه خودرو ، مقداری وجه نفد در بانک و یک واحد آپارتمان مسکونی باشد ؛ همسر آقای الف ، به میزان سهم الارث شرعی و قانونی خود از عین خودرو و وجه نقد ارث خواهد برد و در خصوص آپارتمان به جا مانده صرفا از قیمت آن ارث میبرد.در حقیقت ، دعوی مطالبه ثمنیه ترکه غیر منقول ، مطالبه سهم الارث زن از بهای اموال غیر منقول همسر خود است .

در اینجا شایسته است این پرسش مطرح شود میزان قدر السهم زوج و زوجه چه میزان است؟

بر اساس مقررا قانون مدنی ایران،در صورت فوت زن و نداشتن فرزند مرد به میزان یک دوم از تمامی اموال همسر متوفی خود ارث خواهد برد و در صورت دارا بودن فرزند قدرالسهم زوج به یک چهارم تقلیل می باشد . در خصوص سهم الارث زوجه باید گفت ، در صورتی که زوج فرزندی نداشته باشد ، سهم زن یک چهارم از عین اموال منقول و قیمت تمامی اموال غیر منقول بوده و در صورت دارا بودن فرزند سهم زن به میزان یک هشتم خواهد رسید.

دعوی مطالبه های ثمنیه ترکه غیر منقول از سوی زن به طرفیت سایر وراث طرح میشود . در حقیقت زن برای مطالبه حق خود به میزان سهم الارث شرعی و قانونی ار بهای اموال غیر منقول متعلق به همسر متوفی خود ، اقدام به طرح دعوی با موضوع مطالبه بهای ثمنیه ترکه غیر منقول متعلق به عمسر متوفی خد ، اقدام به طرح دعوی با موضوع مطالبه بهای ثمنیه ترکه غیر منقول خواهد کرد . البته چنانچه متوفی دارای فرزند باشد بهای اموال غیر منقول به میزان یک هشتم و در صورت فقدان فرزند به میزان یک چهارم قابل مطالبه خواهد بود .

پرسش دیگری که در اینجا مطرح می شود این است که آیا طرح دعوی مزبور فرع بر اخذ گواهی حصر وراثت است ؟

پاسخ این پرسش مثبت است . طرح این دعوی تا جایی پیش از اخذ گواهی حصر وراثت از طریق شورای حل اختلاف اخذ و سپس نسبت به طرح دعی مطالبه بهای ثمنیه ترکه غیر منقول اقدام کند.

بر اساس ماده 20 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقالب در امور مدنی ، رسیدگی به دعوی مطالبه بهای ثمنیه ترکه غیر منقول در صلاحیت دادگاهی است که آخرین اقامتگاه متوفی در حوزه آن بوده است .
همچنین مطالبه ماده 948 قانون مدنی ایران ، ” هرگاه ورثه از ادای قیمت امتناع کنند ، زن میتواند حق خود را از عین اموال استیفا کند .” بنابراین در صورتی که ورثه از ادای قیمت اموال غیر منقول به میزان سهم الارث زن امتناع کنند ،زن میتواند با توقیف عین اموال حق خود را استیفا کند.

آیا خواندن صیغه محرمیت به صورت شفاهی مورد قبول قانون می باشد ؟

در اصطلاح ازدواج موقت ( صیغه) عقد زناشویی است که برای مدت محدودی واقع شده باشد . به آن ازدواج منقطع و یا متعه نیز میگویند و در اصطلاح عامه صیغه معروف است.
زیرا این نوع عقد به منظور بهره مند شدن مرد از زن می باشد . تنها تفاورت ازدواج موقت با دائم در این است که بر مرد نفقه زن واجب نیست و پس از سپری شدن زمان عقد دیگر نیازی به خواندن صیغه طلاق نیست
خواندن صیغه محرمیت به صورت شفاهی در صورتی که خانواده زوجین مطلع باشند هیچ اشکال قانونی و شرعی ندارد .

 

ارتباط با وکیل در مشهد با شماره 09152491040

برای مشاوره با وکیل با شماره زیر تماس بگیرید.

09152491040

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا