کیفریمطالب حقوقیمقالهوکیلوکیل پایه یک

سقط جنین

الف:مفهوم پزشکی سقط جنین

در اصطلاح پزشکی سقط جنین عبارت است از “خروج یا اخراج جنین پیش از آن که قالیت حیات مستقل داشته باشد.”معمولا جنین قبل از شش ماهگی قادر به ادامه حیات مستقل نیست،لذا اگر قبل از شش ماهگی از رحم خارج شود از نظر پزشکی جنین سقط شده تلقی می شود.

ب:مفهوم حقوقی سقط جنین

سقط جنین از منظر حقوقی به معنای انجام هرگونه اعمال مجرمانه ای است که موجب توقف دوران تکامل جنینی و اخراج قبل از موعد طبیعی باشد که موعد طبیعی نه ماهگی است.

ج:انواع سقط جنین

1-سقط جنین طبیعی
سقط جنین در برخی از موارد،زنان به دلایل ژنتیکی،وجود بیماری خاص یا عوامل محیطی و تاثیر آن عوامل بر ارگان های بدن و یا بنا به علل نامعلومی،دچار سقط جنین طبیعی می شوند.عواملی مانند احساسات و عواطف شادی بخش،پیش آمد های کوچک و بزرگ در زندگی،مشاهده صحنه تصادف و حوادثی از این قبیل ممکن است منجر به سقط جنین طبیعی گردد.

2-سقط جنین طبی
در صورتی که ادامه حاملگی برای مادر خطر جانی داشته باشد یا موجب تشدید بیماری و وخامت حال وی شود تا قبل از ولوج روح از طریق عمل جراحی(کورتاژ)با اظهار نظر پزشکی قانونی و مقام قضایی مربوطه،سقط جنین رخ می دهد که به آن سقط جنین طبی میگویند.

ماده واحده نیز بر این امر دلالت دارد.

ماده واحده قانون سقط درمانی:

سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن،موجب حرج مادر است و یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد،قبل از ولوج روح(4 ماده) با رضایت زن مجاز می باشد و مجازات و مسئولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود.متخلفین از اجرای مفاد این قانون به مجازات های مقرر در قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

ارتباط با وکیل پایه یک مشهد ====> www.dad-plus.com

برای مشاوره با وکیل با شماره زیر تماس بگیرید.

09152491040

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا