عدم اطلاع از ازدواج قبلی زوجه - فریب در ازدواج - بهترین وکیل در مشهد - وکیل در مشهد - وکیل طلاق در مشهد

دختران باکره چگونه میتوانند بدون اجازه پدر ازدواج کنند ؟ توضیح وکیل طلاق در مشهد

در برخی موارد ممکن است پدر بدون دلیل محکمه پسند و منطقی با ازدواج دختر باکره مخالفت کند و از دادن اجازه امتناع کند . در این خصوص راهکار آن را ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی چنین پیش بینی نموده که گرچه اجازه ازدواج دختر دوشیزه با پدر اوست لیکن چنانچه شخص هم تراز خودش را پیدا کرد میتواند با معرفی به دادگاه خانواده نسبت به ثبت ازدواج رسمی اقدام کند
ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی چنین پیش بینی کرده که گرچه اجازه دختر دوشیزه با پدر اوست ، لیکن چنانچه شخص هم راز خودش را پیدا کرد میتواند با معرفی به دادگاه نسبت به ازدواج رسمی اقدام کند .
البته راه میانبری که در این زمینه توصیه میگردد این که بزرگترعا به جوانا فرصت بدهند با همسر آینده خود صحبت کنند و در عین حال نیز از راهنمایی های لازم برای تشکیل خانواده آگاه شوند .

زیرا اولا:

امر ازدواج از چنان اهمیتی برخوردار است که تبعات شکست آن بسیار سنگین و طاقت فرساست

و ثانیا :

با سایر مناسبات زندگی متفاوت است و ضمن این که با پذیرش مسئولیت و قبول تعهدات همراه است ، سرنوشت زن و شوهر لاجرم به هم گره میخورد و در هم تاثیر میگذارد .
بدین طریق است هم به میل باطنی دختر و پسر توجه شده و هم جوانان با بهره گیری از اندوخته های بزرگتر ها در تمام طول زنگی از حمایت و پشتیبانی اولایء خود برخوردار میشوند .
از سوی دیگر ، مطابق ماده ۱۰۴۴ قانون مدنی در صورت غیبت یا عدم دسترسی به ، ولی قهری ، دختر میتواند با اذن دادگاه نسبت به ثبت ازدواج خود در دفترخانه اقدام کند .

بنابراین چنانچه آن ها در قید حیات نباشند یا محجور بوده و یا تحت قیمومت باشند ، دختر در ازدواج استقلال دارد و به اجازه شخص یا مرجع دیگری لازم ندارد ؛ بنابراین در عین این که اجازه پدر یا جد پدری برای دختر باکره ضروری است ، اما اگر دختر در شرایطی قرار دارد که اولا پدر یا جد پدری در محل حاضر نباشند ثانیا دسترسی به پدر و جد پدری خود نداشته باشد و عادتا اجازه از آنان غیر ممکن باشد و ثالثا دختر در شرایطی باشد که نیاز به ازدواج دارد ؛

در این شرایط نیز میتواند بدون اجازه پدر و جد پدری ازدواج کند .

البته باید یاد آور شد موارد مشمول ماده ۱۰۴۳ و ۱۰۴۴ که بر لزوم اجازه پدر درمودر دختر باکره تاکید دارد و در عین حال در شرایطی امکان ازدواج از طریق حکم ادگاه را تسهیل میکند ، ازتباطی با

سن و سال و نیز بلوغ دختر ندارد و صرف این که دختر باکره باشد حتی اگر سن بالایی داشته باشد یا اگر قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته باشد ، اما همچنان باکره باشد مشمول مقررات مذکور است .

 

برای اطلاعات بیشتر و ارتباط با وکیل طلاق و وکیل طلاق توافقی و وکیل دیه در مشهد با ما در تماس باشید . ۰۹۱۵۲۴۹۱۰۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *